16 Eylül 2020 Çarşamba

Published Eylül 16, 2020 by with 0 comment

ŞİLE

 İlk tatil deneyimi yaşadığım yer olan Şile'nin bende yeri her zaman farklıdır. Yazda, kışta ve baharlarda ki doğanın renk değişimini merak ederim ve görmek için gitmeye çalışırım. İnişli çıkışlı sokaklar, çiçekler ile süslenmiş evler, her yerden görülen fener, kayalar arasından mağara aramak ve korsan hikayelerini anımsamak her zaman hoşuma gitmiştir.       Şile bezi elbiselerin güzelliklerine bakıp hangisini alsam derken , seçim yapamamaktan  bir da haki sefere alırım dediğim çok olmuştur.
       Her yıl artan balık restoranlarının ve kahvaltıcıların muhteşem lezzetler sunduğu mekanlara uğramadan dönmek olmaz.Bence Şile’yi gezmek için en iyi yöntem ;

Olabilecek en erken saatlerde, sokaklarda kimselerin olmadığı, esnafın dükkanı açma telaşında olduğu zamanlarda derim. Şile merkezden sahil yoluna inmek , yeni yapılan yürüyüş parkurunu keşif etmek , martıların uçmalarını izlemek, sokaklarda kaybolmak, resim çekmek, değişik konsepte açılan mekanlara bakmak, sokak hayvanlarını sevmek, denize ve fenere ulaşmak için sokakları arşınlamak.Şile Fenerinin arkasında bulunan KAVALA parkında çay kahve içmeden geçmeyin.


Deniz manzaralı mekanlarda kahvaltı ve balık yemeden dönmeyin derim.ŞİLE İSMİ NEREDEN GELMİŞ ?Şile Yunanca bir kelime olup Türkçe’de Mercanköşk anlamına gelen tepelerde ve dağ sırtlarında yetişen güzel kokulu çiçekler açan ıtırlı bir bitki adıdır. İlçe geçmişten bu yana Aschil, Philee, Artene, ve Kilia adları ile anılmıştır.ŞİLE NEREDEDİR ?

Kocaeli Yarımadasının Karadeniz kıyısında yer alan ilçenin, Doğusunda Kandıra, Güneyinde Pendik ve Gebze, Güneydoğusunda Körfez ve Derince, Batısında Beykoz ve Çekmeköy, Kuzeyinde ise Karadeniz bulunmaktadır.Rakımı 126 metre olan Şile'nin yüzölçümü 755 km²'dir. İlçenin yüzölçümünün %79'u orman, %10'u tarım alanı, %11'i diğer alanlardan oluşmaktadır. Hafif kıvrımlı küçük köy ve doğal plajların yer aldığı 60 km'lik sahil şeridine sahiptir. Göksu, Şile Kabakoz ve Yeşil Çay önemli akarsulardır.ŞİLE’YE NASIL GİDİLİR

Özel aracınız yok ise, Üsküdar’dan ve Harem’den Şile’ye düzenli olarak çalışan İETT ve Şile Ağva Üsküdar Turizm otobüslerini kullanabilirsiniz.Şile’ye giden toplu ulaşım araçları, aynı zamanda sonrasında da Ağva’ya gidiyor. Şile’ye otobüsle yolculuk yaklaşık 1 buçuk saat, İETT otobüsü ile yolculuk yaklaşık 3 saat sürüyor.
ŞİLE BEZİ 

Tamamen Şile’ye özgü otantik kültürel miraslarımızdan biridir.Osmanlı zamanından beri el tezgahlarda dokunan kumaşlardı. Şile kadınları, tamamen kendi emekleriyle bu bezlerin üzerine nakışlar işlerler, böylece sanatlarını ortaya koyarlar. Şile bezinden çeşitli farklı farklı giysiler üretilmektedir. Şile bezinin en önemli özelliği teri emerek vücudu serin tutmasıdır.
  ŞİLE DENİZ FENERİ

Şile’nin tüm görsellerinde görülen en tepede ve çok gösterişli olan fenerdir.Ülkemizin aktif olarak çalışan en büyük feneri, Karadeniz sahillerinde seyir yapan gemilerin İstanbul Boğazı’na sorunsuz girebilmeleri için rota feneri olarak Osmanlılar zamanında Fransızlara verilen imtiyaz neticesinde Sultan Abdülmecid döneminde Fenerler idaresi tarafından 1859 yılında inşa edilmiştir.  Taş kısmı Türkler tasarlarken, metal aksamı ve mercek kristal sistemi Paris’ten gelmiştir.       Şile Fenerinin yapılmasında ki en büyük sebeplerden biri ise Kırım Harbi’nde (4 Ekim 1853-30 Mart 1856 tarihleri arasındaki Osmanlı-Rus savaşıdır.)

müze


 Deniz seviyesinden 60 metre yükseklikteki kayalıklar üzerine 110 cm kalınlığında örme taş kuleye sahiptir. Fenerin sekizgen şeklindeki kulesinin yüksekliği 19 metredir ve 75 basamakla çıkılmaktadır.    Gündüz iyi görünmesi için kule siyah-beyaz yatay bantlar şeklinde boyanmıştır. Fenerin görünüş mesafesi 20 deniz milidir.  İlk başlarda Fenerde ışık kaynağı olarak fitilli gaz yağı lambası kullanılmış daha sonra LPG ile çalışan parlak ışıklı mansonlu (gömlekli) lambalar kullanılmış günümüzde ise 1000 W’lık elektirik lambası ile aydınlatılması sağlanmaktadır.        Ülkemizdeki tarihi deniz fenerlerini müze olarak değerlendirmek amacıyla yapılan çalışmalarda ilk müze haline getirilen deniz feneri de Şile Feneri’dir.Türkiye’nin en büyük feneri olan tarihi şile fenerinin denizciliğe yaptığı hizmetleri sergilemek için, Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından müze haline getirilmiştir.11 Ekim 2004 yılında Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Bey’in katılması ile müze açılışı gerçekleşmiştir.     Fener ve lojman binası ulusal miras olarak Kıyı Emniyet Genel Müdürlüğünce koruma altındadır.


       Fenerin çalışma şekli ile ilgili daha ayrıntılı bilgi kıyı Emniyeti Müdürlüğü sitesinden okunabilir.


ŞİLE KALESİ    İlk yapılış tarih bilinmemekle beraber Cenevizler’in denizden gelebilecek saldırılara karşı gözetleme kulesi olarak yaptığı Bizanslılar ve Osmanlılar tarafından da kullanılmıştır.     Günümüze kadar tadilatlarla gelebilmiştir. 

Gözetleme kulesi olarak inşa edilen yapı 100 metrekare ve 12metre yüksekliğinde olup 4 katlıdır.Yapımında beyaz renkli kireç taşı kullanılmış, alt katı kiler olarak kullanılan gözetleme kulesine 20 kişilik askeri birlik barındırdığı düşünülür.       TAHLİSİYE BİNALARI

Günümüzdeki adı Kıyı Emniyeti ve gemi Kurtarma İşletmeleri’nin eski adı olan TAHLİSİYE TEŞKİLATI,1866 yılında kurulmuş ve 1866 yılında Şile’de İngilizler tarafından yapılan binalar ve eski kurtarma malzemeleri günümüze kadar korunmuştur.

 2011 yılında yapılan restorasyon ile Şile merkezde bulunan Tahlisiye binası ve Tahlisiye kayıkhanesi orijinaline uygun olarak tamamlanmıştır.ŞİLE EVLERİ100-150 yıllık Ahşap ve iki katlı olan yapılar. Restorasyon yapılıp günümüzde de kullanılmaktadır.


ÇEŞME

Hanım suyu çeşmesi

Osmanlı zamanında Hadice hanım adında Mısırlı bir kadın tarafından yaptırılmış.
ŞİLE TARİHİ

*Araştırmalar bölgede cilalı taş devrinden beri insanların yaşadığını göstermiştir. 

*Şile’nin içinde yer aldığı Kocaeli yarımadası toprakları; Sakarya nehri, İstanbul Boğazı, Karadeniz ve Marmara Denizi arasında yer alır.*Bu bölge tarihçiler tarafından BİTHYNİA memleketi olarak adlandırılır.

*Trakya kökenli olan (BİTHYNİA) Bitinler’in M.Ö.8.Yüzyılda bölgeye yerleştiği  *    M.Ö.7.yüzyılda Karadeniz sahillerinde MİLETOS’lar birçok güçlü kıyı şehirleri kurarlar.

*Şile’nin bilinen ilk ismi PHİLEE’de M.Ö.7. yüzyılda Miletos’lar deniz ticaret kenti kurarlar.*Denizcilikle ilgilenmiyen Bitinler’in Miletos’lulara karşı çıkmaktansa, denizcilikle ilgili deneyimlerinden yararlanarak ticaret bağlantılarını arttırdıkları tahmin edilir.*Milattan önce, Lydialılar, Persler ve galat’lar hakimiyeti altında kalır.

* ***Anabasis veya Onbinlerin Dönüşü tarihçi KSENOPHON'un ünlü eserinde; Grek Komutanı Xenophon’un , Bitinler’den kaçarken on bin askeri ile saklandığı mağaradan bahseder. Bu mağara günümüzde SOFULAR mağarası olduğu düşünülür.*M.S.1.Yüzyılda Şile, Romalıların hakimiyetine geçer.

*** M.S.3.Yüzyılda ise Hristiyanlığın henüz kabul görmediği, baskı altında tutulduğu zamanlarda, Roma İmparatoru Diocletia’ın ( 22 Aralık 244-3 Aralık 311), gazabından kaçarak Kızılca, İnkese ve sofular köyleri yakınlarındaki mağaralara sığınırlar.**** Roma İmparatoru Diocletia’ın emri ile yakalanan misyonerler ve onlara inanan ilk Hristiyanlar bölgede bulunan GÜRLEK mağarasında hapis edildiği bilinmektedir.**** Cenevizler bir süre egemen olurlar. Cenevizler zamanında denizden gelecek tehlikeleri gözlemek ve kontrol altına almak için günümüze kadar gelebilen kaleyi inşa ederler.
**** Şile 1050 yılında ise Selçukluların yönetimine geçer.

***1097 yılında ise Haçlı ordularının istilasına uğrar.***1327 yılında Akçakoca Bey, Kocaeli Yarımadasının büyük bölümünü Osmanlı topraklarına katmasına karşın Şile alınamaz.***1391 yılında Sultan Yıldırım Bayezid komutanlarından Yahşi Bey, Şile'yi alır. İstanbul kuşatmasına katılmak için Şile’den ayrılınca Bizanslılar tekrar Şile'yi alır.*** 1395 yılında Yahşi Bey tekrar Şileyi Osmanlı topraklarına katar.

***1401’de imzalanan anlaşma sonunda 500 yıl boyunca Osmanlı toprakları sınırında kalır.

***1.Dünya savaş sonunda Osmanlı İmparatorluğu yenilip, Mondros Mütarekesini hükümleri sonucu

1920 ‘de İngilizlerin denetimine verilir.*** Türk ordularının İzmir'e girişinden sonra 7 Ekim 1922’de tekrardan Türk topraklarına katılır.

***Cumhuriyet’in ilanı ile birlikte 1923 yılında ilk belediyelerden biri Şile olur.***1924’te bütün sancaklar vilayet yapıldığından, Şile İdari olarak Üsküdar'a bağlı kalır.

***1926 yılında düzenleme ile Üsküdar kaza haline getirilir ve İstanbul iline bağlanır.

***2004 yılında İstanbul Büyük şehir sınırlarına girer.


Kaynak; Şile Belediyesi

Şile kaymakamlığı

Kıyı Emniyet Müdürlüğü Sitelerinden çok faydalandık. 

TEŞEKKÜRLER
KIZIMLA ŞİLEYİ GEZERKEN ÇOK KEYİF ALDIK

 SİZLERE DE PATİ PATİ GEZMELER :)

   


0 comments:

Yorum Gönder