6 Şubat 2022 Pazar

Published Şubat 06, 2022 by with 2 comments

KAMONDO MERDİVENLERİ

 


 

Karaköy’de Bankalar Caddesi ile Kart Çınar Sokak’ın kesiştiği yerde bulunan Kamondo Merdivenleri görenleri büyülüyor ve akla böyle güzel bir yapının kim tarafından yaptırıldığı ve neden yaptırıldığı sorusunu getiriyor.Mimari bilinmese de yaptıran kişi biliniyor.


1870-80 yılları arasında yapılan  Galata ile Pera arasındaki yokuşu inip çıkmak hayli zor olduğu için bu dönemde buna en ideal çözüm yolu kısaltan bir merdiven yaptırmak olmuş. Böylece merdiveni kullanan insanların hayır duası da alınmış olabilir.

Kamondo

Abraham Kamondo, merdivenleri torunları için yaptırdığı söylenir.

merdivenleri’nin mimari yapısında Neoklasik ve Ampir tarzlar bir araya gelip farklı bir tarz oluşturmuşlar.(Eklektik)
Helezoik yapıda olan merdivenin zikzak şeklinde olmasının sebebi ise yukarıdan düşen

birinin aşağıya kadar düşmesini engellemek olduğu düşünülüyor.


Günümüzde ise Aşıklar merdiveni olarak anılan Kamondo merdivenleri, oradan geçen herkesin ilgisini çeken bir mimari.Merdivenleri yaptırtan Kamondo ailesinden bahsetmeden geçmemek gerekir.

1492’de İspanya’dan kaçan ABRAHAM_SALOMON önce İtalya’ya daha sonra İstanbul’a yerleşir. Salomon-Jacob Kamondo ve oğulları Isaac ve Abraham Salomon 1815’de  “Ishak Kamondo ve Şurekası” adlı bir banka kurarlar.


                                      Merdivenleri boş yakalamak imkansızdı


Osmanlı Devleti’nin çöküş zamanında Kırım savaşını finanse ederek karşılığında, Şirket-i Hayriye ve Dersaadet Tranvay Şirketi’ne ortak olurlar.

Isaac 1832’de vebadan ölünce miras kalan banka ile  Abraham-Salomon, Osmanlı vezirlerinden Mustafa Reşit Paşa ve Ali Fuat Paşalara da borç vermeye devam etmişler.Abraham Kamondo, Kamondo merdivenlerine ek olarak  sinagoglar, dispanserler ve okullar kurmuştur.

Abraham Kamondo, Yahudi toplumunun çağa ayak uydurması için Türkiye’de Allince Israelite okullarının açılmalarını sağladı. Bu okullar, Fransızca eğitim veriyordu.1869 yılında aile Fransa’ya göç ettiller.

1873 yılında Abraham Kamondo Paris’te vefat edince vasiyeti üzerine ölmeden önce Hasköy’de yaptırdığı anıt mezara II. Abdülhamitin de katıldığı devlet töreni ile gömülmüştür.

                                             Hasköy'deki anıt mezar

Bankanın yönetim merkezin, Paris’e taşıdılar. Torunları Nisim ve Avram Kamondo dedelerinin izinden yürüdüler ve Paris sosyetesinin önemli isimleri arasında yer aldılar. Günümüzde, Paris’deki Monceau’da bulunan evleri biriktirdikleri değerli eşyaların sergilendiği müze olmuştur.Ayrıca Louvre müzesine , çok değerli resim koleksiyonlarını bağışlamışlardır.

Maalesef bu ailenin soyu günümüze kadar gelmedi. Nisim’in torunu Beatrice, son Kamondo kabul edilir. II.Dünya savaşı yıllarında toplama kampına gönderildi.Kamonda ailesi hakkında kitaplar yazılmıştır.

Benim de ilgimi çeken Kamondo ailesinin hikayesine kısaca değindim fakat bu aile hakkında hem Türkiye’de hem de Fransa’da kitaplar yazılmış. Daha detaylı bilgiler için o kitapları da inceleyebilirsiniz.KAMONDO MERDİVENLERİNİ ARAŞTIRIKEN VE FOTOĞRAF

 ÇEKERKEN ÇOK KEYİF ALDIM

TEKRAR TEKRAR GİTMEK DİLEKLERİMLE

SİZLERE DE PATİ PATİ GEZİLER DİLERİM 😊

2 yorum:

  1. Komando merdivenleri benim de fotoğraflamayı çok sevdiğim yerlerden biri, bu güzel anlatım için teşekkürler. Ailenin hayatını çok merak ettim en kısa zamanda kitabı okumayı umuyorum.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Güzel yorumların için çok teşekkürler güzel kızım <3

      Sil